Saç Ekimi

Fue Saç Ekimi

Psikolojik sebepler, yaralanmalar ya da vitamin eksiklikleri gibi pek çok farklı etmenden kaynaklanabilen saç kayıplarına karşı saç ekimi hizmeti veren Flora sayesinde tatmin edici sonuçlar alınabilir. Bugünün ileri saç ekim teknikleri sayesinde hastalar operasyon sonrası 3 ila 10 günlük bir dinlenmenin ardından hayatlarına kaldıkları yerden devam edilebilir.

Hemen Bilgilerinizi Bırakın

Biz Sizi Arayalım

Fue Saç Ekimi

Kimler Saç Ektirebilir?

Saç ekiminde amaç, herhangi bir nedenden dolayı saçlarını kaybetmiş olan kişiye vücudunun belli bir noktasından alınan sağlıklı saç veya kıl greftlerini teknolojik yollarla saçın eksik olduğu bölgeye entegre ederek ona doğal saçlı görünüm vermektir. Operasyon, saç ekilecek bölgeye göre 6-8 saat aralığında sürer. Saç ekimi, kadın erkek fark etmeksizin 20 yaş üstü hastalara uygulanabilen bir işlemdir. Genellikle kellik sebebiyle erkeklerin tercih ettiği bir işlemdir ancak sadece kellikte değil, saç dökülmeleri ve seyrelmelerinde de yapılır.

Saç ekimi yapacak olan cerrah, hem sağlık açısından hem de estetik açıdan doğru bir operasyon yapmalıdır. Alanında tecrübeli cerrahlar ile bu ihtiyacı karşılar.

Fue Saç Ekimi

Operasyon Öncesi Nasıl Hazırlık Yapılmalıdır?

Saç ekim işlemi öncesinde cerrahlar tarafından modern teknolojik aletlerle operasyon bölgesindeki durum incelenir. Ardından kellik durumu, saç greftlerinin yapısı, operasyonda kullanılacak greft (saç grefti) sayısı, operasyonun süresi ve operasyon yapılacak bölgede çizgi hattı belirlenir. Saç ekimini doğal kılan ön saç çizgisidir. Ön saç çizgisi oluşturulurken Da Vinci’nin yüz hattı esas alınır. Da Vinci’nin yüz hattına göre saç çizgisiyle kaşlar arası mesafe yüzün üçte birini oluşturur. Ön saç çizgisi “V” ve “U” şeklinde yapılır.

Saç ekimi operasyonu yaptıracak hastalar açısından ise, operasyon gününden en az 10 gün önce kan sulandırıcı gibi kullanılmasına son verilmelidir. Operasyon öncesi kan testi yapılarak kandaki hepatit B ve C miktarı, şeker miktarı, kanın pıhtılaşma hızı gibi etkenlerin de göz önünde bulundurulması gerekir. Ayrıca saç ekiminin öncesinde sigara ve alkolden uzak durulmalıdır.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi lokal anesteziyle uygulanan, ortalama 5-8 saat arası süren ve acı hissedilmeyen bir işlemdir. Günümüzde kullanılan en yeni teknolojiyle uygulanan teknik FUE (Folicular Unite Exraction) tekniğidir. FUE tekniği dikişsiz ve iz bırakmayan bir uygulamadır. İşlem 4 aşamalı olarak gerçekleşir:

1. Anestezi Aşaması

Öncelikle kişinin saçları tıraş edilir. Sonrasında lokal anestezi işlemi uygulanır.

2. Ekilecek Saç Greftlerinin Toplanması

Ense ya da kulak arkasından sağlıklı saç greftleri tek tek alınır. Saç ekimi yapılacak alanın büyüklüğüne göre gerekli görülürse göğüs veya kol bölgesinden de greft alımı yapılabilir. FUE yöntemi ile tek tek toplanan saç greftleri, diğer yöntemlere kıyasla kesi atılmadığı için çok daha az tahribat oluşturduğundan iyileşme süreci daha kısa sürer.

3. Ekim Yapılacak Alanda Kanallar Açılması

Uygulama öncesi belirlenen ön saç çizgisi doğrultusunda saçların doğal çıkış yönüne ve kıl greftlerinin kalınlığına göre ekilecek her bir saç greftleri için açılan kanallardır.

4. Saç Greftlerinin Kanallara Ekilmesi

Son aşamada, açılan kanallara saç greftlerinin yerleştirilmesi yapılır. Bölge ekim işleminden sonra bandajla kapatılır. Hasta birkaç saat içerisinde taburcu edilir.

Fue Saç Ekimi Tekniğinin Fark ve Avantajları Nelerdir?

Bir diğer yöntem olan FUT tekniğinde ise komple deri ile çıkartılan saç bölümü ile ekim gerçekleşir. Bu yöntemde kesi ve dikiş olduğu için iyileşme süresi daha uzundur ve iz kalabilir. Ancak ileri teknoloji FUE yöntemi direkt saç greftleri üzerinde yapılan bir işlem olduğu için dikişsiz halledilen ve iyileşme süreci çok daha hızlı gerçekleşen bir yöntemdir. Bunun dışında sağladığı avantajlar şu şekildedir:

 • Tek tek ekim yapıldığı için şekil verme işleminde kişinin yüz yapısına yapısına uygun ve rahat çalışma alanı sağlar. Bunun sonucunda daha estetik ve doğal bir görünüm oluşur.
 • Hastanın acı çekme oranı FUE tekniğinde minimum seviyeye iner.
 • Ekim işleminden sonra saç kaybı olasılığı çok düşüktür. FUE tekniğiyle %100’e yakın bir başarı oranı sağlanır.

Fue Saç Ekimi Operasyon Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Operasyon yapılan bölge en az 10 gün süreyle titizlikle korunmalı ve darbelere karşı dikkat edilmelidir.
 • Ameliyattan 1-3 gün sonra saç yıkama işlemi gerçekleştirilebilir. Yıkama öncesi kurumuş kabukların yumuşaması için yumuşatıcı kremler sürülebilir.
 • Saç ekimi sonrasında görülen kabuklanmaların 10 gün içerisinde giderilmesine özen gösterilmelidir.
 • 10 gün süreyle deniz, havuz, solaryum gibi yerlerden uzak durulmalı, ilk 7-10 gün kafanın terlememesi için spor yapılmamalıdır.
 • Saç ekimi sonunda kabuklanmalar geçene kadar doktorun verdiği dermatolojik ürün ve şampuanlar kullanılmalı, kabuklanmalar geçtikten sonra normal şampuan kullanımına geçilmelidir.
 • Saç ekiminde kepeklenme görülmesi olağandır. Bu duruma karşı ketekenazol içeren şampuanlar kullanılmalıdır.
 • Operasyon sonrası ilk 1 ay tıraş olmaktan kaçınılmalıdır.
Fue Saç Ekimi

Operasyon Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Saç ekim işleminden 1-2 saat sonra hasta taburcu olabilir. Saç ekiminden %100 sonuç elde etmek için 1 yıl ile 18 ay arası bir süre geçmelidir. Ameliyat sonrası birinci gün ekilen saç greftlerinde pıhtı ve kabuklanma oluşumu gözlenir. 15.gün ile 20.gün arasında şok dökülme başlar ve 45 gün ile iki ay arasında bir zaman aralığında sona erer. Bu dönemde 3.ayın sonuna kadar sivilcelenme ve kepeklenme gözlenir. 4.ayda şok dökülmenin ardından gerçek saçlar çıkmaya başlar. 5.aya kadar saç telleri oldukça incedir. 7.ayda saç tellerinde kalınlaşma ve artış görülür. Normal seyrinde ilerleyen süreçte %70-80 oranında saç oluşumu olmalıdır. 1.yılda saç telleri olması gereken kalınlıktadır ve doğal görünüm oluşmaya başlar.

Fue Saç Ekimi

Fiyatları Ne Kadardır?

Saç ekimi fiyatları ile ilgili sabit bir fiyat aralığı belirtmek çok mümkün değildir. Saç ekimi fiyatları uygulama yapılacak kişiye göre değişkenlik gösterir. Uygulanacak alan ve yöntemin yanında, uygulama yapacak cerrahın uzmanlığı gibi profesyonel etkenlere göre saç ekimi fiyatları değişkenlik gösterir. Bu sebeple doğru bir fiyat bilgisi için öncelikle kişiye özel tetkik yapılması gerekir.

Saç Ekimi İle İlgili En Çok Merak Edilenler

Saç ekimi konusunda uygulanan teknik kadar tekniğin uygulanma şekli de çok önemlidir. Saç ekim alanının kişiye uygun belirlenmesi, kanalların saçların çıkış yönlerine göre açılması, ekim sırasında kullanılan materyallerin kalitesi işlemin başarısını doğrudan etkileyen faktörlerden birkaçıdır.

 • Ekilen saçlar, tamamen sizin doğal ve sağlam saç greftlerinizden alındığı için herhangi bir hastalık ya da kaza gibi olaylar dışında dökülmez.
 • Saç ekimi, ekim yapılacak bölgenin genişliğine göre bir veya birkaç seferde yapılabilir.
 • Saç ekiminden sonra birkaç gün ağrı hissetmeniz normaldir. Doktorunuz tarafından verilen hafif ağrı kesiciler ile rahat bir süreç geçirebilirsiniz.
 • Her saçı dökülen kişi için saç ekimi uygulanamayabilir. Flora ekibinin uzman doktorları, bu konuda en doğru kararı verir.
 • Saç ekim işleminden sonra normal hayatınıza devam edebilirsiniz. Ancak pansuman süresince dışarıda olmak istemiyorsanız 3 ila 10 gün arasında dinlenmesi gerekebilir.
 • Ekilen saç greftleri bir yıl sonunda tamamen çıkmış olur.

Flora saç ekimi konusunda profesyonel kadrosu ve son teknolojiye sahip donanımlarıyla üst düzey bir hizmet sunar. Saç ekimi ile ilgili tüm sorularınız ve saç ekimi durum analiziniz için Flora ile iletişim kurabilirsiniz.

Sıkca Sorulan Sorular

Saç ekimi sonrasında doğal bir görünüm elde edilir mi?

Saç ekimi için güzel bir planlamanın yapılmış olması, saç ön çizgisinin doğru belirlenmesi, saç ekiminden sonra kişinin beklentilerini karşılayacak bir sonuç alınması halinde saçlarda doğal bir görünüm elde edilebilir. Ön saç çizgisi saçlı alanla alnın birleşim yeridir. Bu çizginin lazer pointer cihazıyla simetrik bir şekilde ayarlanması halinde, kişinin kendi saçları gibi bir görünüm elde edilecektir. Çizginin görünümü kırık çizgi gibi, üçgen çıkıntıları olan simetrik şekilde olmalıdır. Bu çizgiye ekilecek saç telleri de ince olmalıdır. Kalın saç telleriyle ön saç çizgisinde ekim yapılırsa, doğal bir görünüm elde edilemez.

Saç ekimi sonrası dikişler oluyor mu?

Saç ekimi yaptıracak kişiler dikişlerle dolaşmayı pek istemez. Bu nedenle saç ekimi kararı alırken en büyük tereddütleri bu konuda olabilir. Fakat saç ekiminde FUE tekniği kullanıldığında hastalarda kesi ve dikiş yapılmaz.

Saç ekimi fiyatları neye göre belirlenir, sabit bir fiyatı var mıdır?

Saç ekiminde standart bir fiyat olamayacağı gibi yaklaşık bir fiyatta olamaz. Bunun nedeni saç ekimi fiyatlarını etkileyecek çeşitli unsurların olmasıdır. Öncelikle kişiden kişiye saç ekimi fiyatları değişkenlik gösterir. Kişinin saç tellerinin sıklığı, kalitesi, saç ekiminin nerede yapılacağı, hangi yöntemin kullanılacağı, saç ekimini yapacak cerrahın uzmanlığı, deneyimi, ekibinin uzmanlığı gibi çeşitli unsurlar fiyatların belirlenmesinde önemlidir. Bu yüzden saç ekimi yaptırmayı isteyenler başarılı bir saç ekim merkezine giderek kendileri için uygun fiyatların belirlenmesini sağlamalı.

Saç çizgisinin belirlenmesinde yaş ve kafa yapısı önemli mi?

Kişinin yaşına uygun şekilde saç ekimi sırasında ön saç çizgisi belirlenmelidir. Yaşı 50 olan bir kişiye 25 yaşında gibi bir görünüm vermek doğru olmaz. Planlamada kişinin saç dökülme hızı, tipi değerlendirmeye alınmalıdır.

30 Hasta Yorumu
  1. Merhaba Ahmet Bey;

   Döner bölgenizin yoğunluğuna göre maxsimum şekilde saç ekimi yapılır dilerseniz ensenizi ve baş bölgenizin resimlerinizi whatsappdan +90 555 104 56 00 gönderebilirseniz inceleyebiliriz.

  1. Merhaba Fevzi Bey;

   2 gün kalmanız yeterlidir anlaşmalı otelimiz vardır sizden ricamız ensenizi ve baş bölgenizin resimlerinizi whatsappdan +90 555 104 56 00 gönderebilirseniz inceleyebiliriz.

  1. Merhaba Abdullah Bey;

   Fiyat verebilmemiz için sizden ensenizi ve baş bölgenizin resimlerinizi whatsappdan +90 555 104 56 00 gönderebilirseniz inceleyebilir size dönüş yapabiliriz.

 1. Birsen Z. Duruoğlu

  ilgi harika sac ekimi islemi gayet güzel fakat otel kahvaltısı yetersiz ve daha güzel bir otel bulmanız dilegiyle tesekkürler Zeynep hanıma selamlar

 2. Hamza Güngördülü

  Fransa marsilyada geldim sac ekim islemi icin zeynep hanım gercekten isini profesyonel yapan bir insan gorusmek üzere saygılar
  Hamza

 3. Tamer

  İsviçre’den geliyorum ve saç ekimi Flora Klinikte gerçekleştirdim. Çok ve güzel bir ilgiyle karşilaştım Team Harika! Hiç acı hissetmedim ve çok rahat ve güvenceli hissettim kendimi. Bütün Team’ e. teşekkür ederim. Tamer

 4. abdulgani

  merhaba ben bir ameliyatta bütün sorunlarımı çözmek istiyorum. kolumda ve bacağımda bulunan platin’leri aldırmak. bu bölgelere estetik. yüzümde bulunan izlere estetik. saç ekimi. bütün bunları tek seferde yaptırabilir miyim?

  1. Abdulgani Bey;

   Saç ekimi işlemi yapabiliriz kol ve bacakda bulunan izleriniz için fotoğraf göndermeniz gerekmektedir. +90 555 104 56 00 iz bulunan fotoğraflarını gönderebilirseniz size yardımcı olabiliriz

 5. cemil

  merhaba ben sac diktirmeyi düşünüyorum hangi yöntemle amaliat yapıyorsunuz ağrı oluyorum tesekur ederim

  1. Cemil Bey;

   Lokal anestesi ile yapıldığı için hiç bir şekilde ağrı hissetmiyorsunuz fue tekniğini kullanıyoruz ense bölgeniz dökülmediyse oradaki saçların köklerini alarak tüm seyrek olan bölgeye ekim sağlıyoruz.

   Donör bölgeniz yani ense bölgenizdeki saç yeterli ise 4500-5000 greft alınıp ekim sağlanır bu ekimde tüm açıklığı kapatır.

Sizin Yorumunuz